В рамках П’ятого Міжнародного тижня у Західноукраїнському національному університеті професорсько-викладацьким колективом кафедри обліку і оподаткування та кафедри фінансового контролю та аудиту 07.09.2023р. була проведена дискусійна платформа «Повоєнна відбудова: інституційне середовище, міжнародний досвід оцінки збитків та відновлення», модератором якої виступила доцент Наталія Починок.
Під час заходу було обговорено досвід повоєнної відбудови різних країн, застосування кращих практик під виклики та першочергові завдання щодо відбудови критичної інфраструктури, промисловості, житла та важливих соціальних і транспортних об’єктів в Україні, міжнародну співпрацю та допомогу в період післявоєнної відбудови, а також психологічні аспекти стійкості особистості у воєнний та післявоєнний час.
Іноземні колеги та партнери, які долучилися до Міжнародного тижня виступили з доповідями:
• Мееліс КІТСІНГ, професор, ректор Естонської школи бізнесу (Естонія) та Марина АВЕРКИНА, доктор економічних наук, професор кафедри економіко-математичного моделювання та інформаційних технологій Національного університету «Острозька академія», старший науковий співробітник Естонської школи бізнесу з доповіддю «Пропозиції щодо економічної реконструкції»;
• Яна МАЛКІНА, доктор економічних наук, професор кафедри міжнародної економіки, Бізнес-школа Південної Шампань (SCBS) (Труа, Франція) з доповіддю «Європейська інтеграція України: французький погляд»;
• Олександр ЛЕБЕДИНСЬКИЙ доктор економічних наук, професор, заступник декана, Коледж бізнесу Гордона Форда, Університет Західного Кентуккі (США), Наталія МЕЛЬНИК, Університет Західного Кентуккі (США) з доповіддю «Принципи відбудови України»;
• Вікторія ДЕМБІЦЬКА, сертифікований психоконсультант в методі Позитивної Психотерапії, кандидат в психотерапевти в ППТ, член WAPP, член Національної психологічної асоціації (США) з доповіддю «Розвиток резильєнтності за балансною моделлю Н. Пезешкіана»;
• Ніколас ЗНАК, CPA, CA, фінансовий спеціаліст, регулятор енергетики (Канада), з доповіддю «Досвід канадського бухгалтерського обліку та перспективи вдосконалення українського бухгалтерського обліку в умовах воєнного часу»;
• Наталія ПИЛИПЧУК, доктор філософії, аудитор, Grant Thornton UK LLP (Лондон), з доповіддю «Міжнародний режим санкцій проти росії: звітність та виконання».
Учасниками дискусії були Йосиф Шеремета, доктор економічних наук, візит-професор факультету Державних та економічних наук Українського Вільного Університету, Мюнхен, Німеччина, директор з управління продуктами та клієнтським досвідом в Power Systems Research (США), Олександра НІЗДРАНЬ, кандидат психологічних наук, доцентка кафедри клінічної психології Українського католицького університету, позитивна психотерапевтка та тренерка Українського інституту позитивної психотерапії та WAPP, УІПУ, професорсько-викладацький колектив та студенти Студентського наукового центру кафедри обліку і оподаткування Пінязь Богдан (ОПДм-21), Смеречинська Софія (ОПД-31), Дубчак Олена (ОПД-32).
Професор Мееліс КІТСІНГ у своїй доповіді розкрив основні ідеї плану Маршала, що використовувався для відбудови країн ЄС після Другої світової війни. Вказав основні напрями відновлення економіки у післявоєннний період на прикладі Німеччини, Японії, Південної Кореї. Професор Марина Аверкина підтвердила важливість врахування досвіду країн для розвитку економіки України. Зауважила, що пріоритетним джерелом фінансування післявоєнної відбудови повинні бути репарації від країни-агресора та допомога міжнародної спільноти. Також в результаті дискусії аграрну галузь було визначено як пріоритетну для фінансування у післявоєнний період. Важливими напрямами роботи визначено відбудову пошкодженої інфраструктури; швидке відновлення економічної діяльності у регіонах, де відбувались воєнні дії; повернення в Україну біженців та залучення їх до економічної діяльності; формування передумов для стійкого економічного зростання.
Ніколас ЗНАК, фінансовий спеціаліст (Канада), що ряд країн сьогодні адаптують бізнес до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Таку адаптацію необхідно проводити і великим корпораціям, і малим підприємствам. На даний момент Україні необхідно розвивати ресурсний потенціал, зокрема щодо нафти, газу. Це потребує іноземних інвестицій, в свою чергу інвестори вимагають удосконалити нормативно-правове поле, щоб чітко бачити механізм такої взаємодії.
З доповіді психоконсультанта Вікторії ДЕМБІЦЬКОЇ «Розвиток резильєнтності за балансною моделлю Н. Пезешкіана» було виокремлено чинники, що підвищують рівень резильєнтності особистості: оптимізм, соціальні контакти (оточення), самопроєктування, самоставлення, цілі. Як зазначила доповідачка, розвиток резильєнтності є складним процесом, що включає поєднання внутрішніх сильних і зовнішніх ресурсів, і немає універсальної формули, як стати більш психологічно стійким. Важливо тренувати такі особистісні властивості, як самосвідомість, самоефективність та саморегуляція.
Дякуємо нашим іноземним колегам та партнерам за цікаві презентації, дискусійні доповіді, активне обговорення та креативні та ґрунтовні пропозиції щодо відбудови України у післявоєнний період!